Podcast Generator 3.2 - en to sv_SE translation catalogue (223 entries)

en: This Podcast has no password
sv_SE: Denna podcast har inget lösenord

en: Already signed in
sv_SE: Redan inloggad

en: Success
sv_SE: Lyckades

en: Invalid password
sv_SE: Ogiltigt lösenord

en: Password required
sv_SE: Lösenord krävs

en: Enter Password
sv_SE: Ange Lösenord

en: Login
sv_SE: Inloggning

en: Authentication required
sv_SE: Autentisering krävs

en: More
sv_SE: Mer

en: Download
sv_SE: Ladda ned

en: Edit/Delete (Admin)
sv_SE: Ändra/Radera (Admin)

en: Filetype
sv_SE: Filtyp

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Duration
sv_SE: Varaktighet

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: No episodes found with that search term
sv_SE: Inga avsnitt hittades med den söktermen

en: No episodes uploaded yet
sv_SE: Inga avsnitt är ännu uppladdade

en: Search
sv_SE: Sök

en: Bulk download episodes
sv_SE: Ladda ned avsnitt i bulk

en: If you want to bulk download all episodes, you need to have curl installed.
            On Windows 10, macOS and most Linux distributions it is already pre-installed. Please
            open your Terminal app on macOS and Linux or open the start menu and search for cmd.exe on Windows.
            After this paste the following (long) command into the terminal/cmd.exe and press enter.
sv_SE: Om du vill bulk-nedladda alla avsnitt så behöver du ha curl installerad.
    På Windows 10, macOS och de flesta Linux-distributionerna så är det redan förinstallerat. Öppna
    din terminal-app i macOS och Linux eller öppna startmenyn och sök efter  cmd.exe i Windows.
    Sen så klistrar du in följande (långa) kommando i terminalen/cmd.exe och trycker enter.

en: No name given
sv_SE: Namn saknas

en: Episode does not exist
sv_SE: Avsnittet existerar inte

en: Missing fields
sv_SE: Fält saknas

en: Too many categories selected (max: 3)
sv_SE: För många kategorier valda (max: 3)

en: Invalid Author E-Mail provided
sv_SE: Ogiltig e-postadress för upphovsman

en: Invalid Episode Number provided
sv_SE: Ogiltigt angivet avsnittsnummer

en: Invalid Season Number provided
sv_SE: Ogiltigt angivet säsongsnummer

en: Size of the 'Short Description' exceeded
sv_SE: Storleken av 'Kort Beskrivning' har överskridits

en: Custom tags are not well-formed
sv_SE: Skräddarsydda taggar är felaktigt formaterade

en: %s has invalid file extension
sv_SE: %s har ett ogiltigt filtillägg

en: %s was not uploaded successfully
sv_SE: Uppladdningen av %s misslyckades

en: The uploaded cover art file is not readable (permission error)
sv_SE: Den uppladdade albumomslagsfilen är inte läsbar (behörighetsfel)

en: %s has unsupported MIME content type %s
sv_SE: %s har en MIME-typ, %s, som inte stöds

en: Edit Episode
sv_SE: Redigera Avsnitt

en: Main Information
sv_SE: Huvudinformation

en: Title
sv_SE: Titel

en: Short Description
sv_SE: Kort Beskrivning

en: %d characters remaining
sv_SE: %d karaktärer återstår

en: Category
sv_SE: Kategori

en: You can select up to 3 categories
sv_SE: Du kan välja upp till 3 kategorier

en: Publication Date
sv_SE: Publiceringsdatum

en: If you select a date in the future, it will be published then
sv_SE: Om du väljer ett datum i framtiden så blir det publicerat då

en: Date
sv_SE: Datum

en: Time
sv_SE: Tid

en: Extra Information
sv_SE: Extra information

en: Current Cover
sv_SE: Nuvarande Omslag

en: Upload new cover
sv_SE: Ladda upp nytt omslag

en: Long Description
sv_SE: Lång Beskrivning

en: Episode Number
sv_SE: Avsnittsnummer

en: Season Number
sv_SE: Säsongsnummer

en: iTunes Keywords
sv_SE: iTunes Nyckelord

en: Explicit Content
sv_SE: Vuxet innehåll

en: Yes
sv_SE: Ja

en: No
sv_SE: Nej

en: Author
sv_SE: Upphovsman

en: Custom Tags
sv_SE: Skräddarsydda taggar

en: Save Changes
sv_SE: Spara Ändringar

en: Delete Episode
sv_SE: Radera Avsnitt

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Added %d new episode(s)
sv_SE: Lade till %d nya avsnitt

en: No new episodes were found
sv_SE: Inga nya avsnitt hittades

en: FTP Feature
sv_SE: FTP-funktion

en: FTP Auto Indexing
sv_SE: FTP Auto-indexering

en: Begin
sv_SE: Börja

en: Episodes
sv_SE: Avsnitt

en: Click on the title of the podcast you want to edit/delete.
sv_SE: Klicka på titeln på den podcast som du vill redigera/ta bort.

en: Dates in <span style='color:blue;'>blue</span> are in the future. Dates in <span style='color:green;'>green</span> have been posted.
sv_SE: Datum i <span style='color\:blue;'>blått</span> är i framtiden. Datum i <span style='color\:green;'>grönt</span> har blivit publicerade.

en: Category already exists
sv_SE: Kategori existerar redan

en: Manage categories
sv_SE: Hantera kategorier

en: Add category
sv_SE: Lägg till kategori

en: Category Name
sv_SE: Kategori-namn

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Current Categories
sv_SE: Nuvarande Kategorier

en: Regenerate Feed
sv_SE: Regenerera Feed

en: Successfully regenerated RSS feed
sv_SE: Regenerering av RSS-strömmen lyckades

en: Return
sv_SE: Återgå

en: Invalid filename, only A-Z, a-z, underscores and dots are permitted
sv_SE: Ogiltigt filnamn; endast A-Z, a-z, understrykning och punkter är tillåtna

en: The uploaded episode file is not readable (permission error)
sv_SE: Den uppladdade avsnittsfilen är inte läsbar (behörighetsfel)

en: Embedded cover art
sv_SE: Inbäddat albumomslag

en: The embedded cover art file was not saved successfully
sv_SE: Den inbäddade albuomslagsfilen sparades inte framgångsrikt

en: Upload Episode
sv_SE: Ladda Upp Avsnitt

en: "%s" uploaded successfully
sv_SE: "%s" laddades upp framgångsrikt

en: File
sv_SE: Fil

en: Episode Cover
sv_SE: Avsnittsomslag

en: Explicit content
sv_SE: Vuxet innehåll

en: Upload episode
sv_SE: Ladda upp avsnitt

en: Password Reset
sv_SE: Återställning av Lösenord

en: Reset your password
sv_SE: Återställ ditt lösenord

en: No password, no problem!
sv_SE: Inget lösenord, inga problem!

en: We offer a tool which allows you to easily recover your password. However, the danger of this is that as long as this file is online, anyone can reset this password so this file shouldn't be online that long.
sv_SE: Vi erbjuder ett verktyg som tillåter dig att enkelt återställa ditt lösenord. Risken med detta är att så länge som filen är online så kan vem som helst återställa detta lösenord så filen bör inte vara online särskilt länge.

en: In the ZIP file of this version which you downloaded there is a file in the %s folder called %s. Upload this file to into the admin directory with the name %s
sv_SE: I zipfilen för denna version som du laddad ned så finns det en fil i mappen %s som heter %s. Ladda upp denna fil in i admin-katalogen med namnet %s

en: If you no don't have this ZIP file anymore, don't worry! All versions of Podcast Generator ever released since 2.5 are available on the Podcast Generator Homepage.
sv_SE: Om du inte har denna zipfil längre så oroa dig inte! Alla versioner av Podcast Generator som någonsin har släppts sedan 2.5 finns tillgängliga på Podcast Generator-hemsidan.

en: Welcome to your Podcast Generator Admin Interface
sv_SE: Välkommen till din Podcast Generators Admin-gränssnitt

en: Login disabled for security reasons
sv_SE: Inloggning inaktiverad av säkerhetsskäl.

en: Invalid username or password
sv_SE: Ogiltigt användarnamn eller lösenord

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Forgot Password?
sv_SE: Glömt Lösenordet?

en: Sign In
sv_SE: Logga in

en: Toggle navigation
sv_SE: Toggla navigering

en: Upload New Episodes
sv_SE: Ladda Upp Nya Avsnitt

en: View All Episodes
sv_SE: Se alla avsnitt

en: FTP Feature (Auto Indexing)
sv_SE: FTP-funktion (auto-indexering)

en: Manually regenerate RSS feed
sv_SE: Manuellt regenerera RSS-feed

en: Themes and aspect
sv_SE: Tema och aspekter

en: Change Theme
sv_SE: Ändra Tema

en: Customize your Freebox
sv_SE: Skräddarsy din Freebox

en: Change Buttons
sv_SE: Ändra Knappar

en: Podcast Platform Settings
sv_SE: Podcastens Plattformsinställningar

en: Change Cover Art
sv_SE: Ändra Omslag

en: Change Podcast Category
sv_SE: Ändra Podcast-kategori

en: Podcast Details
sv_SE: Podcast-detaljer

en: Change Podcast details
sv_SE: Ändra podcast-detaljer

en: Change Podcast Generator Config
sv_SE: Ändra Podcast Generator-konfiguration

en: Manage users
sv_SE: Hantera användare

en: Manage integrations
sv_SE: Hantera integrationer

en: View Podcast
sv_SE: Visa Podcast

en: Timestamp
sv_SE: Tidstämpel

en: Season and episode number
sv_SE: Säsong och avsnittsnummer

en: Podcast Generator Configuration
sv_SE: Podcast Generator-konfiguration

en: Change Podcast Generator Configuration
sv_SE: Ändra Podcast Generator-konfiguration

en: Enable Audio and Video Player
sv_SE: Aktivera Ljud- och Videospelare

en: Enable streaming in web browser
sv_SE: Aktivera strömning i webbläsare

en: Enable Freebox
sv_SE: Aktivera Freebox

en: Freebox allows you to write freely what you wish, add links or text through a visual editor in the admin section.
sv_SE: Freebox tillåter dig att skriva fritt vad du vill, lägga till länkar eller texter genom en visuell redigerare i admin-sektionen.

en: Enable categories
sv_SE: Aktivera kategorier

en: Enable categories feature to make thematic lists of your podcasts.
sv_SE: Aktivera kategori-funktionen för att göra tematiska listor av dina podcaster.

en: Enable custom tag input
sv_SE: Aktivera inmatning av skräddarsydda taggar

en: Enable the ability to add custom RSS tags to your podcast feed and individual episodes.
sv_SE: Aktivera möjligheten att lägga till skräddarsydda RSS-taggar till din podcast feed och individuella avsnitt.

en: Episode sort order
sv_SE: Avsnittsorteringsordning

en: Choose how episodes are ordered on the website and in the RSS feed.
sv_SE: Välj hur avsnitt ska sorteras på hemsidan och i RSS-feeden.

en: Time zone
sv_SE: Tidszon

en: Select time zone for displaying the time which episodes have been released.
sv_SE: Välj tidszon för att visa tiden när avsnitten släpptes.

en: Use cron to regenerate the RSS feed
sv_SE: Använd cron för att regenerera RSS-feeden

en: Password Protection for the web pages
sv_SE: Lösenordsskydd för webbplatserna

en: Leave empty for no password, keep in mind that the feed and the audio files will still be accessible no matter if a password is set or not
sv_SE: Lämna tomt för att inte använda lösenord. Kom ihåg att strömmen och audiofilerna fortfarande kommer att vara tillgängliga oavsett huruvida  lösenordet är satt.

en: Submit
sv_SE: Skicka in

en: Already registered with Podcast Index
sv_SE: Redan registrerad för Podcast Index

en: API error
sv_SE: API-fel

en: Unsupported service
sv_SE: Tjänst som inte stöds

en: API key
sv_SE: API-nyckel

en: API secret
sv_SE: API-hemlighet

en: Enter the ID number for your show in Podcast Index or click "Add Show" to add your show to the index
sv_SE: Ange ID-nummer för din show i Podcast Index eller klicka "Lägg till show" för att lägga till din show till indexet

en: Add Show
sv_SE: Lägg till show

en: Server address
sv_SE: Server-adress

en: This is the full address of the WebSub hub to alert when the podcast is updated.
sv_SE: Detta är den fulla adressen för WebSub-hubben att notifiera när podcasten är uppdaterad.

en: Error while changing password
sv_SE: Fel när lösenordet byttes

en: You cannot delete yourself
sv_SE: Du kan inte ta bort dig själv

en: User does not exists
sv_SE: Användare existerar inte

en: Unknown error while deleting user
sv_SE: Okänt fel vid borttagning av användare

en: Error while creating user
sv_SE: Fel vid skapande av användare

en: It may take a few seconds until the changes are visible
sv_SE: Det kan ta några sekunder innan ändringarna syns

en: User changed successfully
sv_SE: Ändring av användare lyckades

en: User created successfully
sv_SE: Skapande av användare lyckades

en: User deleted successfully
sv_SE: Borttagning av användare lyckades

en: List of users
sv_SE: Lista av användare

en: Create User
sv_SE: Skapa Användare

en: User does not exist
sv_SE: Användare existerar inte

en: You cannot edit usernames
sv_SE: Du kan inte ändra användarnamn

en: New Password
sv_SE: Nytt Lösenord

en: Repeat new password
sv_SE: Repetera nytt lösenord

en: Change
sv_SE: Ändra

en: Delete user
sv_SE: Ta bort användare

en: Podcast GUID is malformed
sv_SE: Podcast GUID är felaktigt formaterad

en: Locked
sv_SE: Låst

en: Unlocked
sv_SE: Olåst

en: Off
sv_SE: Av

en: Change Podcast Details
sv_SE: Ändra Podcast-detaljer

en: Podcast Title
sv_SE: Podcast-titel

en: Podcast Subtitle or Slogan
sv_SE: Podcast-undertitel eller Slogan

en: Podcast Description
sv_SE: Podcast-beskrivning

en: Copyright Notice
sv_SE: Upphovsrättsmeddelande

en: Author Name
sv_SE: Upphovsmannens Namn

en: Author E-Mail Address
sv_SE: Upphovsmannens E-post

en: Unique ID code for your podcast across the internet
sv_SE: Unik ID-kod för din podcast över hela internet

en: Feed Language
sv_SE: Feed-språk

en: Main language of your podcast
sv_SE: Huvudspråk för din podcast

en: Explicit Podcast
sv_SE: Podcast med vuxet innehåll

en: Lock Podcast Feed
sv_SE: Lås Podcast-feed

en: Prevent other platforms from importing your feed
sv_SE: Förhindra andra plattformar från att importera din feed

en: Custom Feed Tags
sv_SE: Skräddarsydda feed-taggar

en: Category 1 needs to be set
sv_SE: Kategori 1 måste vara satt

en: Select Podcast Category
sv_SE: Välj Podcast-kategori

en: Select Podcast Categories
sv_SE: Välj Podcast-kategorier

en: Select or change Podcast Categories (for iTunes)
sv_SE: Välj eller ändra Podcast-kategorier (för iTunes)

en: Category %d
sv_SE: Kategori %d

en: Save
sv_SE: Spara

en: Image format is not supported
sv_SE: Bildformatet stöds inte

en: Image does not have square dimensions
sv_SE: Bilden har inte kvadratiska dimensioner

en: Image was not uploaded successfully
sv_SE: Misslyckades med att ladda upp bilden

en: Store Cover
sv_SE: Spara Omslag

en: Change Cover
sv_SE: Ändra Omslag

en: The cover art will be displayed in the podcast readers.
sv_SE: Omslagsbilden kommer att visas för Podcast-lyssnarna.

en: Select file
sv_SE: Välj fil

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Item exists
sv_SE: Posten existerar

en: Name, Link and CSS Class needs to be set
sv_SE: Namn, Länk och CSS-klass måste vara definierade

en: Theme Buttons
sv_SE: Tema-knappar

en: Click on the button you wish to edit
sv_SE: Klicka på knappen om du vill ändra

en: Name
sv_SE: Namn

en: needs to be unique
sv_SE: måste vara unik

en: Link
sv_SE: Länk

en: where it should point to
sv_SE: var den ska peka på

en: CSS Classes
sv_SE: CSS-klasser

en: depends on theme, you can use %s in the default theme
sv_SE: beror på tema, du kan använda %s i standard-temat

en: Protocol
sv_SE: Protokoll

en: Leave it blank if you don't know what you are doing
sv_SE: Lämna tomt om du inte vet vad du gör

en: Delete Button
sv_SE: Radera-knapp

en: Add Button
sv_SE: Lägg till-knapp

en: Theme Change
sv_SE: Tema-ändring

en: Change theme
sv_SE: Ändra tema

en: You can upload themes to your %s folder
sv_SE: Du kan ladda upp teman till din %s-katalog

en: Installed themes
sv_SE: Installerade teman

en: No compatible themes installed
sv_SE: Inga kompatibla teman är installerade

en: This theme is currently in use
sv_SE: Detta tema används för närvarande

en: Switch theme
sv_SE: Byt tema

en: Customize Freebox
sv_SE: Skräddarsy Freebox

en: Current Freebox
sv_SE: Nuvarande Freebox

en: Enable / Disable Freebox
sv_SE: Aktivera / Avaktivera Freebox

en: Disable Freebox
sv_SE: Avaktivera Freebox

en: Change Freebox content
sv_SE: Ändra Freebox innehåll

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: All Episodes
sv_SE: Alla avsnitt
