Podcast Generator 3.2 - en to de_DE translation catalogue (218 entries)

en: This Podcast has no password
de_DE: Der Podcast hat kein Passwort

en: Already signed in
de_DE: Bereits eingeloggt

en: Success
de_DE: Erfolg!

en: Invalid password
de_DE: Ungültiges Passwort

en: Password required
de_DE: Passwort benötigt

en: Enter Password
de_DE: Password eingeben

en: Login
de_DE: Einloggen

en: Authentication required
de_DE: Anmeldung benötigt

en: More
de_DE: Mehr

en: Edit/Delete (Admin)
de_DE: Bearbeiten/Löschen (Admin)

en: Filetype
de_DE: Dateityp

en: Size
de_DE: Dateigröße

en: Duration
de_DE: Dauer

en: Categories
de_DE: Kategorien

en: No episodes found with that search term
de_DE: Unter diesem Begriff wurde keine Folge gefunden

en: No episodes uploaded yet
de_DE: Keine Episoden hochgeladen

en: Search
de_DE: Suche

en: Bulk download episodes
de_DE: Alle Episoden runterladen

en: If you want to bulk download all episodes, you need to have curl installed.
            On Windows 10, macOS and most Linux distributions it is already pre-installed. Please
            open your Terminal app on macOS and Linux or open the start menu and search for cmd.exe on Windows.
            After this paste the following (long) command into the terminal/cmd.exe and press enter.
de_DE: Wenn du alle Episoden auf einmal runterladen möchtest, musst du curl installiert haben. Auf Windows 10, macOS und den meisten Linux Distribution ist curl bereits vorinstalliert. Bitte öffnen deine Terminal App auf macOS oder Linux oder öffne das Startmenü und suche für cmd.exe auf Windows. Danach füge diesen langen Befehl dort ein und betätige Enter.

en: No name given
de_DE: Kein Name angegeben

en: Episode does not exist
de_DE: Episode existiert nicht

en: Missing fields
de_DE: Fehlende Felder

en: Too many categories selected (max: 3)
de_DE: Zu viele Kategorien ausgewählt (maximal 3)

en: Invalid Author E-Mail provided
de_DE: Ungültige Autor E-Mail angegeben

en: Invalid Episode Number provided
de_DE: Ungültige Folge angegeben

en: Invalid Season Number provided
de_DE: Ungültige Staffel angegeben

en: Size of the 'Short Description' exceeded
de_DE: Größe von der Kurzbeschreibung überschritten

en: Custom tags are not well-formed
de_DE: Angepasste Tags sind nicht gut formatiert

en: %s has invalid file extension
de_DE: %s hat eine ungültige Dateiendung

en: %s was not uploaded successfully
de_DE: %s wurde nicht erfolgreich hochgeladen

en: The uploaded cover art file is not readable (permission error)
de_DE: Das hochgeladene Artcover ist nicht lesbar (fehlende Rechte)

en: %s has unsupported MIME content type %s
de_DE: %s hat einen ungültigen MIME content type %s

en: Edit Episode
de_DE: Episode bearbeiten

en: Main Information
de_DE: Hauptinformationen

en: Title
de_DE: Titel

en: Short Description
de_DE: Kurzbeschreibung

en: %d characters remaining
de_DE: noch %d Buchtstaben

en: Category
de_DE: Kategorie

en: You can select up to 3 categories
de_DE: Du kannst bis zu 3 Kategorien auswählen

en: Publication Date
de_DE: Veröffentlichungs-Datum

en: If you select a date in the future, it will be published then
de_DE: Wenn du ein zukünftiges Datum auswählst, wird die Episode erst dann veröffentlicht

en: Date
de_DE: Datum

en: Time
de_DE: Zeit

en: Extra Information
de_DE: Extra Informationen

en: Current Cover
de_DE: Aktuelles Cover

en: Upload new cover
de_DE: Neuen Cover hochladen

en: Long Description
de_DE: Lange Beschreibung

en: Episode Number
de_DE: Folgennummer

en: Season Number
de_DE: Staffelnumer

en: iTunes Keywords
de_DE: iTunes Schlagworte

en: Explicit Content
de_DE: Expliziter Inhalt

en: Yes
de_DE: Ja

en: No
de_DE: Nein

en: Author
de_DE: Autor

en: Custom Tags
de_DE: Angepasstes tag

en: Save Changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Delete Episode
de_DE: Episode löschen

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Added %d new episode(s)
de_DE: %d neue Episode(n) hinzugefügt

en: No new episodes were found
de_DE: Keine neuen Episoden gefunden

en: FTP Feature
de_DE: AutoFTP-Funktion

en: FTP Auto Indexing
de_DE: AutoFTP-Funktion

en: Begin
de_DE: Beginn

en: Episodes
de_DE: Episoden

en: Click on the title of the podcast you want to edit/delete.
de_DE: Den gewünschten TItel des Podcast zum editieren oder löschen anklicken

en: Dates in <span style='color:blue;'>blue</span> are in the future. Dates in <span style='color:green;'>green</span> have been posted.
de_DE: Daten in <span style='color:blue;'>blau</span> sind in der Zukunft. Daten in <span style='color:green;'>grün</span> wurden schon geposted.

en: Category already exists
de_DE: Kategorie existiert bereits

en: Manage categories
de_DE: Kategorien bearbeiten

en: Add category
de_DE: Kategorie hinzufügen

en: Category Name
de_DE: Kategoriename

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Current Categories
de_DE: Aktuelle Kategorien

en: Regenerate Feed
de_DE: Feed-Regeneration

en: Successfully regenerated RSS feed
de_DE: RSS Feed erfolgreich generiert

en: Return
de_DE: Rückgabe

en: Invalid filename, only A-Z, a-z, underscores and dots are permitted
de_DE: Ungültiger Dateiname, nur Namen mit A-Z, a-z, Striche und Punkte sind erlaubt

en: The uploaded episode file is not readable (permission error)
de_DE: Die hochgeladene Folge ist nicht lesbar (keine Leserechte)

en: Embedded cover art
de_DE: Eingebettetes Titelbild

en: The embedded cover art file was not saved successfully
de_DE: Das eingebettete Titelbild konnte nicht erfolgreich gespeichert werden

en: Upload Episode
de_DE: Episode hochladen

en: "%s" uploaded successfully
de_DE: "%s" erfolgreich hochgeladen

en: File
de_DE: Datei

en: Episode Cover
de_DE: Titelbild der Folge

en: Explicit content
de_DE: "Ü18"-Inhalte

en: Upload episode
de_DE: Episode hochladen

en: Password Reset
de_DE: Passwort vergessen

en: Reset your password
de_DE: Passwort zurücksetzen

en: No password, no problem!
de_DE: Kein Passwort, kein Problem!

en: We offer a tool which allows you to easily recover your password. However, the danger of this is that as long as this file is online, anyone can reset this password so this file shouldn't be online that long.
de_DE: Wir bieten ein Werkzeug an, mit dem es einfach ist das Passwort wiederherzustellen. Allerdings ist die Gefahr das solange diese Datei online ist, jeder dein Passwort zurücksetzen kann. Also lösch diese Datei bitte nachdem du dein Passwort zurückgesetzt hast.

en: In the ZIP file of this version which you downloaded there is a file in the %s folder called %s. Upload this file to into the admin directory with the name %s
de_DE: In dem ZIP archiv das du heruntergeladen hast befindet sich eine Datei namens %s in dem Ordner %s. Diese Datei lädst du mit dem Namen %s in das admin/ Verzeichnis auf diesem Server hoch.

note: # 'Podcast Generator' is a proper name.
en: If you no don't have this ZIP file anymore, don't worry! All versions of Podcast Generator ever released since 2.5 are available on the Podcast Generator Homepage.
de_DE: Wenn du diese ZIP Datei nicht mehr hast, stellt das kein Problem da! Alle Versionen seit Podcast Generator 2.5 sind auf unserer Homepage zum Download verfügbar.

note: # 'Podcast Generator' is a proper name.
en: Welcome to your Podcast Generator Admin Interface
de_DE: Willkommen im Podcast Generator Admin Interface

en: Login disabled for security reasons
de_DE: Login aus Sicherheitsgründen deaktiviert

en: Invalid username or password
de_DE: Ungültiger Benutzername oder Passwort

en: Password
de_DE: Passwort

en: Forgot Password?
de_DE: Passwort vergessen?

en: Sign In
de_DE: Anmelden

en: Toggle navigation
de_DE: Navigation wechseln

en: Upload New Episodes
de_DE: Neue Episode hochladen

en: View All Episodes
de_DE: Alle Folgen ansehen

en: FTP Feature (Auto Indexing)
de_DE: FTP-Funktion (Automatisch)

en: Manually regenerate RSS feed
de_DE: RSS-Feed manuell generieren

en: Themes and aspect
de_DE: Themes und Aussehen

en: Change Theme
de_DE: Theme wechseln

en: Customize your Freebox
de_DE: Bearbeite die Freebox

en: Change Buttons
de_DE: Buttons ändern

en: Podcast Platform Settings
de_DE: Podcast Plattform Einstellungen

en: Change Cover Art
de_DE: Coverbild bearbeiten

en: Change Podcast Category
de_DE: Podcast Kategorien ändern

en: Change Podcast details
de_DE: Podcast Details ändern

note: # 'Podcast Generator' is a proper name.
en: Podcast Generator
de_DE: Podcast-Generator

note: # 'Podcast Generator' is a proper name.
en: Change Podcast Generator Config
de_DE: Podcast Generator Konfiguration bearbeiten

en: Manage users
de_DE: Benutzer verwalten

en: Manage integrations
de_DE: Verflechtungen anpassen

en: View Podcast
de_DE: Podcast ansehen

en: Timestamp
de_DE: Zeitstempel

en: Season and episode number
de_DE: Staffel und Folgen Nummer

note: # 'Podcast Generator' is a proper name.
en: Podcast Generator Configuration
de_DE: Podcast-Generator Einstellungen

note: # 'Podcast Generator' is a proper name.
en: Change Podcast Generator Configuration
de_DE: Podcast-Generator Einstellungen ändern

en: Enable Audio and Video Player
de_DE: Aktiviere Audio & Video Player

en: Enable streaming in web browser
de_DE: Erlaube Streaming im Webbrowser

en: Enable Freebox
de_DE: Aktiviere Freebox

en: Freebox allows you to write freely what you wish, add links or text through a visual editor in the admin section.
de_DE: FreeBox ist eine frei gestaltbare Textbox auf Deiner Podcast-Seite - für Links, Texte, Grafiken, Widgets, etc.

en: Enable categories
de_DE: Aktiviere Kategorien

en: Enable categories feature to make thematic lists of your podcasts.
de_DE: Aktiviere Kategorien, um Deinen Podcast thematisch sortieren zu können.

en: Enable custom tag input
de_DE: Angepasste Stichworteingabe aktivieren

en: Enable the ability to add custom RSS tags to your podcast feed and individual episodes.
de_DE: Die Möglichkeit angepasste RSS Stichworte in Deinem Podcastfeed und einzelner Folgen zu aktivieren

en: Episode sort order
de_DE: Reihenfolge der Folgen

en: Choose how episodes are ordered on the website and in the RSS feed.
de_DE: Auswahl der Reihenfolge der Folgen auf der Webseite und im RSS-Feed

en: Time zone
de_DE: Zeitzone

en: Select time zone for displaying the time which episodes have been released.
de_DE: Auswahl der Zeitzone zur Anzeige des Erscheinungsdatums der Folge

en: Use cron to regenerate the RSS feed
de_DE: Benutze cron um das Feed neu zu generieren

en: Password Protection for the web pages
de_DE: Passwortschutz für die Website

en: Leave empty for no password, keep in mind that the feed and the audio files will still be accessible no matter if a password is set or not
de_DE: Leer lassen für kein Passwort, bedenke dass die Audio und Feed Dateien weiterhin einsehbar sind

en: Submit
de_DE: Abschicken

note: # 'Podcast Index' is a proper name.
en: Already registered with Podcast Index
de_DE: Schon im Podcast Index registriert

en: API error
de_DE: API Fehler

en: Unsupported service
de_DE: Service nicht unterstützt

en: API key
de_DE: API Schlüssel

en: Podcast ID
de_DE: Podcast Nummer

note: # 'Podcast Index' is a proper name.
en: Enter the ID number for your show in Podcast Index or click "Add Show" to add your show to the index
de_DE: Gebe die Shownummer für den Podcast Index ein oder klick auf "Show hinzufügen", um die Show in den Index aufzunehmen

en: Add Show
de_DE: Show hinzufügen

en: Server address
de_DE: Server Adresse

note: # 'WebSub' is a proper name.
en: This is the full address of the WebSub hub to alert when the podcast is updated.
de_DE: Die vollständige Adresse des WebSub Hubs, der bei Updates des Podcasts alarmiert wird

en: Error while changing password
de_DE: Fehler beim Ändern des Passworts

en: You cannot delete yourself
de_DE: Du kannst dich nicht selbst löschen

en: User does not exists
de_DE: Benutzer existiert nicht

en: Unknown error while deleting user
de_DE: Unbekannter Fehler beim löschen des Benutzers.

en: Error while creating user
de_DE: Fehler beim Erstellen des Benutzers

en: It may take a few seconds until the changes are visible
de_DE: Es dauert ein paar Sekunden bis die Änderungen sichtbar sind

en: User changed successfully
de_DE: Benutzer erfolgreich geändert

en: User created successfully
de_DE: Benutzer erfolgreich erstellt.

en: User deleted successfully
de_DE: Benutzer erfolgreich gelöscht

en: List of users
de_DE: Liste von allen Benutzern

en: Create User
de_DE: Benutzer erstellen

en: User does not exist
de_DE: Benutzer existiert nicht

en: You cannot edit usernames
de_DE: Du kannst keine Benutzernamen editieren

en: New Password
de_DE: Neues Passwort

en: Repeat new password
de_DE: Neues Passwort wiederholen

en: Change
de_DE: Ändern

en: Delete user
de_DE: Benutzer löschen

en: Podcast GUID is malformed
de_DE: GUID des Podcast falsch formatiert

en: Locked
de_DE: Gesperrt

en: Unlocked
de_DE: Entsperrt

en: Off
de_DE: Aus

en: Change Podcast Details
de_DE: Podcast Details ändern

en: Podcast Title
de_DE: Podcast Titel

en: Podcast Subtitle or Slogan
de_DE: Podcast-Untertitel oder Slogan

en: Podcast Description
de_DE: Podcast Beschreibung

en: Copyright Notice
de_DE: Copyright-Hinweis

en: Author Name
de_DE: Autor Name

en: Author E-Mail Address
de_DE: Autor E-Mail Adresse

en: Unique ID code for your podcast across the internet
de_DE: Unique ID im Internet für Deinen Podcast

en: Feed Language
de_DE: Feed Sprache

en: Main language of your podcast
de_DE: Hauptsprache deines Podcasts

en: Explicit Podcast
de_DE: Ü18-Podcast

en: Lock Podcast Feed
de_DE: Podcast Feed sperren

en: Prevent other platforms from importing your feed
de_DE: Anderen Platformen das importieren Deines Feeds verbieten

en: Custom Feed Tags
de_DE: Angepasste Stichworte für den Feed

en: Category 1 needs to be set
de_DE: Kategorie 1 muss gesetzt sein

en: Select Podcast Category
de_DE: Wähle Podcast Kategorie

en: Select Podcast Categories
de_DE: Wähle Podcast Kategorien

en: Select or change Podcast Categories (for iTunes)
de_DE: Wähle oder ändere die Podcast Kategorie (für iTunes)

note: # %d is 1, 2, or 3
en: Category %d
de_DE: Kategorie %d

en: Save
de_DE: Speichern

en: Image format is not supported
de_DE: Bildformat nicht unterstützt

en: Image does not have square dimensions
de_DE: Bild hat keine quadratische Form

en: Image was not uploaded successfully
de_DE: Bild konnte nicht erfolgreich hochgeladen werden

en: Change Cover
de_DE: iTunes Cover-Bild ändern

en: The cover art will be displayed in the podcast readers.
de_DE: Podcast-Titelbild, das im iTunes Store angezeigt werden soll

en: Select file
de_DE: Datei auswählen

en: Upload
de_DE: Hochladen

en: Item exists
de_DE: Gegenstand existiert bereits

en: Name, Link and CSS Class needs to be set
de_DE: Name, Link und CSS Klasse müssen gesetzt sein

en: Theme Buttons
de_DE: Theme Knöpfe

en: Click on the button you wish to edit
de_DE: Klick auf den Button, welchen du bearbeiten möchtest

en: needs to be unique
de_DE: muss eineindeutig sein

en: where it should point to
de_DE: wohin es verweisen soll

en: CSS Classes
de_DE: CSS Klasse

en: depends on theme, you can use %s in the default theme
de_DE: abhänging vom Theme, kannst Du %s im  Standardtheme verwenden

en: Protocol
de_DE: Protokoll

en: Leave it blank if you don't know what you are doing
de_DE: Lasse dies leer, wenn Du es nicht besser weißt

en: Delete Button
de_DE: Löschen Knopf

en: Add Button
de_DE: Knopf hinzufügen

en: Theme Change
de_DE: Theme wechsel

en: Change theme
de_DE: Theme ändern

en: You can upload themes to your %s folder
de_DE: Du kannst Themes in den %s Ordner hochladen.

en: Installed themes
de_DE: Installierte Themes

en: No compatible themes installed
de_DE: Keine kompatiblen Themes installiert

en: This theme is currently in use
de_DE: Diese Theme ist aktuell in Benutzung

en: Switch theme
de_DE: Theme wechseln

en: Customize Freebox
de_DE: Freebox bearbeiten

en: Current Freebox
de_DE: Aktuelle Freebox

en: Enable / Disable Freebox
de_DE: Aktiviere / Deaktiviere Freebox

en: Disable Freebox
de_DE: Deaktiviere Freebox

en: Change Freebox content
de_DE: Freebox Inhalt ändern

en: Content
de_DE: Inhalt

en: All Episodes
de_DE: Alle Episoden
